עמוד הבית > מאמרי מומחים >וירטואליזציה- התחום הכי חם ב-IT

וירטואליזציה- התחום הכי חם ב-IT


כאשר ענקיות השרתים IBM ו-HP הודיעו שבחרו בפתרון הוירטואליזציה של Virtual Iron, לפחות חברה אחת לא הייתה מופתעת: קבוצת כלנית. מזה כשנה מאמצת, מיישמת וממליצה ספקית הפתרונות הישראלית ללקוחותיה על פלטפורמת Virtual Iron, בדיוק מאותן סיבות ששתי החברות העולמיות גילו רק כעת: היא טובה בדיוק כמו VMware הוותיקה, אבל עולה 20% ממנה !
מאת: אורי אלוני

שוק הוירטואליזציה של שרתים ותחנות קצה, הוא אחד החמים בארגונים הגדולים בימים אלו. מאז פותחה הדרך להריץ על שרת פיסי אחד, כמה וכמה יישומים ולחסוך בדרך זו משאבים יקרים – היה ברור שקונסולידציה של שרתים היא נושא שייקח אותנו אל העתיד. אולם אחת מאבני-המחסום בפני הגירה המונית לשרתים וירטואליים – היתה המחיר.


בתחום זה שלטה עד לאחרונה, כמעט כמונופול – VMware. הפלטפורמה הראשונה שהפכה למותג ועשתה את העבודה, אולם גם תבעה תג-מחיר ותחזוקה גבוה. אפילו מיקרוסופט הגדולה לא צלחה במאבק על נתח השוק מול VMware בתחום הוירטואליזציה ונשארה מאחור עקב טכנולוגיה מאחרת לבוא. לכן היה ברור שמי שיציג בשוק מוצר שיעבוד ברמה של VMware, אך יהיה זול ממנו ברכישה ובאחזקה – יקטוף פירות מידיים. אחת היצרניות שהסתמנו כבר לפני כשנה כמתחרה ראויה ל-VMware, הייתה Virtual Iron.
ספקית הפתרונות הראשונה בישראל ששמה לב לכך, הייתה קבוצת כלנית אשר שמה לה למטרה להיות בין החברות המובילות בארץ בתחום זה. ליאור זילברמן, מנהל שיווק מוצרי תוכנה בקבוצת כלנית, מסביר כיצד מתנהל שוק הוירטואליזציה ומתאר מדוע צדה עינו כבר לפני שנה את הכוכב העולה Virtual Iron.
קבוצת כלנית החליטה לבדוק מה קורה בארה"ב ואילו טרנדים וחברות מתפתחות בתחום הוירטואליזציה שם. חברת Virtual Iron היא בית תוכנה אמריקאי שקבוצת כלנית זיהתה בה פוטנציאל לאחר בחינה טכנולוגית ועסקית של החברה. "לא מדובר בסתם עוד חברה קטנה ושולית שמפתחת מוצר וירטואליזציה, אלא בחברה שבין המשקיעים בה תוכלו למצוא את אינטל ואת SAP. שתי חברות טכנולוגיה מהרציניות והמוצלחות ביותר לכל הדעות." אומר זילברמן, "לאחר הודעת HP ו-IBM באוקטובר 2007, על בחירתן בפתרון של Virtual Iron על פני VMware כבר הרגשנו את שביצענו החלטה נכונה ואנו מקווים ששנת 2008 תהיה שנתה של Virtual Iron גם בישראל."
"בנוסף, לא שכחנו גם את טכנולוגיית הוירטואליזציה של שותפינו מזה שנים – מיקרוסופט. אני צופה כי מיקרוסופט גם כן תגדיל את נתח שוק שלה עם השקת הגרסה החדשה של Virtual Server ואנחנו מיישמים גם פתרון זה כמו רבים אחרים. מה שבטוח: וירטואליזציה, כבר לא שוק של שחקן אחד והעסק רק ימשיך להתחמם ולהתפתח…"

הערך העסקי
"השורה התחתונה היא תמיד הערך העסקי: אילו פתרונות ניתן להפיק מוירטואליזציה", אומר זילברמן מיד בהתחלה. ניצול לא אופטימאלי של שרתים ותשתיות, פוגם ברמות השירות ומייקר את העלויות הכרוכות בהפעלת מרכז הנתונים. שורש הבעיה הוא חוסר הגמישות שנגרם מכך שמערכות ההפעלה, היישומים והנתונים המשויכים אליהם – מוגבלים לחומרה שבה הם מותקנים.

לא ניתן להעביר בקלות 'ערימת תוכנות' מפלטפורמת חומרה אחת לאחרת, או בין תשתיות פיסיות לוירטואליות. דבר זה יוצר קשיחות של מרכזי נתונים וחוסר גמישות. כתוצאה מחוסר גמישות זו, אנו עדים לנוהג להוסיף שרת חדש לכל יישום חדש, במקום מיצוי השימוש בנכסים הנוכחיים.

אחד מפתרונות הקונסולידציה של שרתים הוא מיזוגם באמצעות תשתיות של שרתים וירטואליים ו/או שרתי להב. תשתיות וירטואליזציה משמשות היום למיזוג מרכזי נתונים ובכך נחסך שטח רצפה, צריכת החשמל מצטמצמת ועלות הבעלות הכוללת (TCO) יורדת כשהיקף ניצול המשאבים בכל השרתים גדל.

בקבוצת כלנית השכילו להבין כי בשוק הדינאמי שבו אנו חיים, קצב הפיתוחים הטכנולוגיים מהיר מאוד וזה רק עניין של זמן עד שחברות טובות לא פחות מ-VMware יגיעו לרמות טכנולוגיות זהות ויציעו פתרונות מתחרים בעלויות סבירות יותר. כך איתרו בכלנית את Virtual Iron עוד לפני שהיא הייתה ההימור הבא של IBM ושל HP וכך, באותה הצורה גם איתרנו וחברנו לחברת PlateSpin שמספקת פתרונות משלימים לכל מערכות הוירטואליזציה המובילות ונחשבת כיום כמובילה בעולם בתחומה.

מכאן עובר זילברמן לצד היותר טכני כשהוא מסביר שהפתרון מבוסס תוכנה של PlateSpin שמספקת כלנית, מאיץ את תהליך הקונסולידציה על ידי אוטומציה מלאה של תכנון הקיבולת ושלבי המיגרציה. "באמצעות PlateSpin PowerCovnert מתאפשרת מיגרציה אוטומטית מלאה של שרתים פיסיים לשרתים וירטואליים והגדרת תצורת שרתים מתשתיות שונות, תוך ניצול ראוי של המשאבים הפיסיים של השרת. מיגרציה אוטומטית מסוג זה מביאה גם לחיסכון עצום בזמן ובכוח אדם", הוא מפרט.

כאשר מנמ"ר או מנהל תשתיות מחליט על העברת השרתים לסביבה וירטואלית, ניתן באמצעות הכלים שאנו מיישמים לבצע סקירה מקיפה של מערך השרתים בארגון ולאסוף נתונים על עומסי עבודה בכל תשתיות 86x שבמרכז הנתונים. השלב הבא הוא לקבוע מהי ההתאמה המיטבית בין ההיצע: משאבי הרשת והשרתים – לבין הביקוש: עומס העבודה. בצורה זו אפשר לתת למנהל דו"ח מדויק של אילו יישומים ארגוניים יתאימו לאילו שרתים פיסיים וכמה משאבים ידרשו ולא יהיה צורך בניחושים או בחישוב ידני בכל שקשור לתכנון מיזוג השרתים.. זילברמן מוסיף: "זוהי החלטה עסקית טהורה, מכיוון שבצורה כזו ניתן לבחון עוד לפני ביצוע פרויקט את נושא העלויות ,לתכנן תקציב ולהראות למנהלים את החזר ההשקעה באמצעות דוחות המתארים את המצב לפני ואחרי".

התאוששות מאסון באמצעות וירטואליזציה

באשר להתאוששות מאסון (DR) מדגיש זילברמן שפתרונות גיבוי ו-Imaging מסורתיים – אינם נותנים מענה שלם לדרישות ממרכז הנתונים לקיים רצף עסקים, ואינם מאפשרים התאוששות מהירה מהפסקות פעילות או מאסונות בלתי צפויים. לעומת זאת, באמצעות פתרונות מבוסס וירטואליזציה ניתן להעתיק שרת בשלמותו או רק את הדלתא החדשה של הנתונים, על ידי העברת שרת על גבי הרשת לשרת זמין אחר – פיסי או וירטואלי – שיכול לשמש כמערכת גיבוי. בעת אסון או נפילה של השרת המקורי, ניתן להפעיל את מערכת ההתאוששות באופן אוטומטי, כך שתשתלט במהירות על עומס העבודה, ולאפשר להתחיל מחדש את תהליך העיבוד הרגיל. היישום הארגוני ממשיך לעבוד מול משתמשי הארגון מבלי שהם יבחינו כי שרת היישום המקורי מולו עבדו נפל. הערך העסקי לארגון הוא זמינות המידע והמשכיות עסקית.

"כאשר אנו מעבירים שרת מפלטפורמה פיסית לוירטואלית, זו פעולה המוגדרת פעילות תחזוקה. לעיתים בפעילות תחזוקה, אגף מערכות מידע צריך להוריד את השרתים ולהפסיק את עבודת הארגון מולם. פעילות זו עלולה לפגוע בהמשכיות העסקית ובזמינות המידע למשתמשים וישנם ארגונים שלא ממש אוהבים את זה. לכם אנחנו נותנים מענה ומספקים פתרון שמונע הורדת שרתים. פונקציונאליות של העברה ב-Live מאפשרת להשאיר את שרת המקור מקוון ועובד", מבהיר זילברמן.

יכולות שחזור התשתיות הגמיש של PlateSpin מאפשרות התאוששות ללא תלות בחומרה ובכך מספקות גמישות ומהירות ומאפשרות לעמוד ביעדי זמן התאוששות (RTO) וביעדי נקודות התאוששות (RPO) – בעלות נמוכה באופן משמעותי מהטכנולוגיות המסורתיות של גיבוי או Clustering. "ניתן להעתיק שרת בשלמותו או חלקים ממנו על ידי תזמון הלכידה וההמרה שלו לתבנית Image גמיש, ללא כל תלות בחומרה", מסביר זילברמן ומוסיף ש"ניתן ליצור Image גמיש של PlateSpin לשרתים קריטיים, כאשר שרת המקור נשאר מקוון. בנוסף ניתן להשתמש בתוכנות Image צד שלישי כמו Ghost, גם כן ללא תלות בחומרה".

כיום קבוצת כלנית יודעת לספק ללקוחותיה למעלה מ-10 פתרונות עסקיים ותשתיתיים מבוססים על וירטואליזציה. מלבד פתרונות קונסולידציה והתאוששות מאסון שהוזכרו, ניתן למצוא פתרונות אנאליזה ובדיקת עומסים, ניוד תשתיות, פתרונות ניהול למעבדות בדיקות (QA) ועוד.

חזור לכלל המאמרים

הנכם מוזמנים להשאיר לנו הודעה ונשמח ליצור עמכם קשר בהקדם

Show Buttons
Hide Buttons