עמוד הבית > Uncategorized >Sun VDI – הכי רזה, הכי זריזה, הכי חסכונית

Sun VDI – הכי רזה, הכי זריזה, הכי חסכונית


סאן מיקרוסיסטמס השיקה את גרסתה לתשתית Desktop וירטואלית VDI
(Virtual Desktop Infrastructure), שמספקת תחנות עבודה בטוחות וקלות יותר לניהול.
מאת: אורי אלוני
נימרוד הירשהורן, מנהל טכנולוגיה ופתרונות בקבוצת כלנית -מציג את היתרונות העצומים שבמעבר לתשתית עמדת הלקוח האולטרה- רזה – Ultra Thin Client.
זה נשמע אולי יותר מדי טוב מכדי להיות אמיתי – אבל הוירטואליזציה של תחנות על בסיס שרתים VDI- היא אכן מציאותית. להלן רשימת היתרונות (בצורה התמציתית ביותר)
תפעול פשוט כמו טלפון או טלוויזיה.


ניהול נוח ומרכזי. עצם היותן של התחנות וירטואליות, מקל על ניהולן.
הקטנה משמעותית של עלויות רכש חומרת תחנות הקצה על פני שנים .
הקטנת עלויות התמיכה בתחנות הקצה ( בגלל הפחתה משמעותית בצורך ההגעה למחשב הקצה , כל משתמש יכול להחליף את התחנה , פעילות הגוזלת דקות ספורות )
ריכוזיות המידע. המחשבים הוירטואליים בData Center של הארגון, מאחסנים המידע וכך נמנעת זליגתו, דבר המקל על השליטה במידע ועל יכולות הגיבוי.
המחשבים הוירטואליים רצים על חומרות שרתים, דבר המאפשר שיתוף משאבי מחשוב, בעלי שרידות גבוהה הרבהיותר מאשר מחשבים אישיים.
אפשרויות גישה מרובות ומאובטחות. המשתמש יכול לגשת למחשב הוירטואלי שלו מכל תחנה שיש ממנה גישה ל-Data Centerשל הארגון שלו.
חסכון עצום בחשמל. תחנה רזה צורכת כ-4 וואט. מחשב שולחני סטנדרטי צורך כ-80 וואט. תחנה רזה אינה מפתחת חום (פחות מיזוג), פחות בלאי ובעיות טכניות,
אין דופק ואין חלקים נעים אחרים.והיא שקטה לחלוטין.
"פתרון Sun VDI משנה את התפיסה בכך שאם עד היום בגרסה הוירטואלית, חיברו הרבה שרתים על חומרה אחת. Sun VDI מחבר הרבה תחנות לחומרה אחת", מסביר נימרוד הירשהורן, מנהל טכנולוגיה ופתרונות בקבוצת כלנית, שמלווה לאחרונה פרויקטים רבים של מעבר לתחנות הרזות של Sun.

עיקרון ה-VDIהוא פשוט: במקום לספק למשתמשים מחשב שולחני נייח, שמערכת הפעלה מותקנת בו, אפשר לספק לכל אחד מהם גישהלמערכת הפעלה וירטואלית, שרצה על אחד השרתים ב-Data Center של הארגון. המשתמש ניגש למחשב הוירטואלי שלו מ"הלקוח הרזה", ומקבל את אותה סביבת העבודה שהיה מקבל לו מערכת ההפעלה הייתה מותקנת מקומית על המחשב שלו.

המחשבים הוירטואליים מוגדרים ככאלה באמצעות שרתיVMware או MS Virtual Server או Virtual Iron שמריצים מספר תחנות Windows או אחרות וירטואליות במרכז המידעשל הארגון, כלמשתמש ייגש לסביבה הוירטואלית שמיועדת רק לו.
אומר הירשהורן: " Sun VDI מציעה בטכנולוגיה הזאת פלטפורמה ברמת אבטחה גבוהה לגישה לסביבות וירטואליות של חלונות, ממגוון התקנים שונים. היא הופכת את ה-Desktop לשרת בדטה סנטר, וכך כל משתמש נהנהממכונה וירטואלית ייעודית, שמבודדת ממשתמשים אחרים, ומותאמת לצרכיו.
סביבת Sun VDI מאפשרת גישה גם ממחשבים אישיים. מבחינת ישום ופרישה,
Sun VDI מאפשרת למנהלי IT ליצור, תוך דקות, חשבונות למשתמשים חדשים, או לקבוצות עבודה – וכך להשיג בקלות שליטה וניהול."
"המטרה העסקית בפתרון VDI, היא לתת למשתמש את האפשרות לגשת לאפליקציות שלו מכל מקום על גבי כל התקן בעל חיבור לרשת", מאשש גדי פלדמן, בלוגר פעיל וחובב נלהב של תחום השרתים הוירטואליים. הוא מוסיף שב VDIאין בעיות תאימות של האפליקציות, משום שמערכת ההפעלה שעליהמותקנות האפליקציות, אינה שונה ממחשב Desktop רגיל, וזהו יתרון חזק מאד, שכן המטרה העיקרית היא הבאת האפליקציות למשתמש".

פתרון VDIהוא, למעשה, שיפור וקפיצת מדרגה לעומת פתרון SBC, מחשוב מבוסס שרת, שקדם לו. למשל: בעוד שבפתרוןSBC שרת אחד נתן שירות ל-50 עד 100 משתמשים בבת אחת ולא ניתן היה לקבוע חלוקתמשאבים מיטבית בין המשתמשים השונים, ב-VDIלכלמשתמש יש את המחשב הוירטואלי שלו, שניתן לספק לו משאבים מתאימים להריץ גם אפליקציות .יתרון נוסף: בעוד שבסביבת SBCשליטת המשתמש במערכת ההפעלה שלו אינה קיימת כלל, הרי שבפתרון VDIניתן לשנותהגדרות, כך שלכל משתמש יש מחשב שבו הוא האדמיניסטרטור.

גם בתחום האבטחה יש יתרון לסביבת VDI. בעוד שבסביבתSBC יש צורך לנעול את סביבת המשתמש כדי שלאיפגע בכל המשתמשים האחרים, הרי שב-VDI אם המשתמש הורס משהו, הוא הורס רק בתחנה האישיתהוירטואלית שלו. בנושא ניידות וגמישות,
VDIהוא פתרון מבוסס מכונות וירטואליות, עם כל היתרונות של הוירטואליזציה. למשל: ניתן להשהות מכונה וירטואלית, לבצעProvisioning בצורה הרבה יותר קלה, להעביר מכונה וירטואלית משרת לשרתלצורך תחזוקה של השרת הפיזי. ניתן אפילו לאפשרלמשתמש לקחת אתו את התחנה הוירטואלית שלו מהשרת למחשב הנייד, במקרה שהוא בנסיעות, להפעיל אותם כמכונה וירטואלית, ובסיום להחזירו לשרת.
Bank Of America אפשר להציג את VDI כדוגמא לנטייה בעולם לעבור תשתית
תקופה ארוכה נעשית שם בדיקה מקיפה לגבי עבודה עם תחנות וירטואליות. 70 אפליקציות מתוך 5000 שיש לבנק כבר הומרו לעבודה בתצורה וירטואלית, והמטרה היא הפוך תוך שנה את כל 5000 האפליקציות לוירטואליות.

במילים פשוטות: יישום פתרון של VDIברשת הארגונית עוזר לעשות סדר בבלגן של ניהול תחנות הנייחות בארגון, מוריד עלויות שונות כגון: שדרוג של תחנות, של תמיכה, ושל תחזוקה, מעלה את רמת אבטחה של תחנות קצה, משפר שרידות ועוד. שהרי כל מי שאחראי על רשת מחשבים ארגונית, יודע שחלק משגרת יומו הוא לריב עם משתמשים מה הם יכולים להוריד ומה לא, למי לתת הרשאות מלאות על התחנה, להחליף ציוד מחשוב פעם בשלוש/ארבע שנים, לוודא שכל האפליקציות שהארגון משתמש בהן עובדות יחד על התחנות השונות ועוד.
נראה, אם כך, שהטכנולוגיה הזאת הולכת להיות העתיד של לא מעט ארגונים, על פי סקר של שנערך לפני כשנה, הטמעות בתחום וירטואליזצית התחנות צפוי לגדול בכ-28% והטמעות בתחום וירטואליזציית האפליקציות צפוי לגדול ב-24%. כאמור, הסקר נערך לפני כשנה, ועכשיו מתברר שהתחום התפתח מאוד, ואחוזים אלה צפויים לגדול.

הנכם מוזמנים להשאיר לנו הודעה ונשמח ליצור עמכם קשר בהקדם

Show Buttons
Hide Buttons